Zasiłek na dzieci Kindergeld - Niemcy 

Niemiecki zasiłek rodzinny – Kindergeld wypłacany jest przez Familienkasse. Prawo do tego świadczenia ma każda osoba pracująca na terenie Niemiec, której dzieci mają mniej niż 25 lat i są na jej utrzymaniu (dzieci po 18stym roku życia muszą nadal się uczyć).

Świadczenie to jest przyznawane nie tylko na dzieci przebywające w Niemczech, ale również na te mieszkające w Polsce. Zasiłek można także uzyskać na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, pod warunkiem, że należą do wspólnego gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

Wnioskodawcą może być osoba, która posiada zameldowanie lub miejsce stałego pobytu w Niemczech oraz jest zatrudniona w Niemczech od co najmniej 183 dni.

By mieć prawo do Kindergeld należy posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy – unbeschränkte Steuerpflicht.

Osoby z ograniczonym obowiązkiem podatkowym – beschränkte Steuerpflicht – nie mają prawa do Kindergeld.

Jaka jest wysokość Kindergeld?

184 EUR miesięcznie na pierwsze dziecko

184 EUR miesięcznie na drugie dziecko                                  
190 EUR miesięcznie na trzecie dziecko
215 EUR miesięcznie na każde kolejne dziecko

Obywatele polscy ubiegający się o zasiłek rodzinny w Niemczech w przypadku gdy jedno z rodziców dziecka mieszka w Polsce podlegają nie tylko przepisom prawa niemieckiego lecz również przepisom prawa polskiego i unijnego.

W związku z tym zanim Familienkasse wystawi decyzję w sprawie niemieckiego świadczenia rodzinnego – Kindergeld, należy mieć wyjaśnioną sprawę świadczeń rodzinnych w Polsce.

WAŻNE!

W tym celu (jeśli jeszcze to nie zostało zrobione) należy złożyć wniosek o zasiłek rodzinny w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej. Instytucja ta wystawia decyzję o przyznaniu bądź nie przyznaniu prawa do zasiłku rodzinnego w Polsce i tą właśnie decyzję należy złożyć wraz z wnioskiem o Kindergeld w odpowiedniej Familienkasse.

Nie martw się! Jeśli będzie Ci się należeć rodzinne w Polsce to Niemcy wypłacą Kindergeld (pod warunkiem, że się należy), z tym, że pomniejszony o kwotę polskiego zasiłku rodzinnego.

Uwaga! Zajmujemy się również załatwianiem Kindergeld osobom prowadzącym własną małą działalność - Gewerbe.

Dokumenty do pobrania (560.6 kB)

tłumaczenia poznań

Zleć nam tłumaczenie.

Wypełnij formularz

Stworzyliśmy serwis Zamówienia online z myślą o naszych klientach. W prosty i łatwy sposób można wysłać zapytanie oraz złożyć zlecenie.

tłumacz poznań

Zostań naszym

Partnerem franczyzowym

Przekażemy Państwu szczegółowe dane dotyczące współpracy w sieci franczyzowej i wytłumaczymy, jak funkcjonuje profesjonalna agencja tłumaczeniowa...

Dane kontaktowe
Wybierz oddział najbliżej Ciebie

Agencjatlumaczen.pl
ul.Leszczynowa 90
80-175 Gdańsk

kom. +48 506 994 121
info@agencjatlumaczen.pl

Szybki kontakt
Wszystkie pola są wymagane