Zasiłek rodzinny z Norwegii

Do pobierania zasiłku rodzinnego uprawniona jest osoba legalnie pracujące i mające odprowadzane zaliczki na podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii, niezależnie od tego, czy dzieci mieszkają w tym kraju, czy poza jego granicami.

Kto może wnioskować o zasiłek rodzinny?

Wnioskodawcą zawsze jest osoba pracująca w Norwegii. Najczęściej jest to ojciec dziecka. Warunkiem jest by dziecko było na stałe zameldowane z wnioskodawcą w Polsce lub w Norwegii.

Jak długo trzeba pracować w Norwegii by mieć prawo do zasiłku rodzinnego?

Możesz składać wniosek jeśli pracujesz w Norwegii nieprzerwanie od co najmniej pół roku lub jeśli w ciągu ostatnich trzech lat pracowałeś w Norwegii nieprzerwanie przez co najmniej pół roku.

Do ilu lat wstecz można wnioskować o norweski zasiłek rodzinny?

Do 3 lat wstecz.

Jaka jest kwota zasiłku rodzinnego i w jakim terminie jest wypłacana?

Wysokość zasiłku to 970 NOK/mies. wypłacane z końcem każdego miesiąca.
Jeśli samotnie wychowujesz dzieci, możesz starać się o rozszerzony zasiłek rodzinny. W przypadku jego przyznania otrzymasz dodatkowe 970 NOK/miesięcznie. Musisz jednak dostarczyć dokumenty, które potwierdzą samotne wychowywanie dziecka. Może to być zaświadczenie o rozwodzie lub separacji, akt zgonu drugiego rodzica lub inny dokument, który potwierdzi deklarowany przez Ciebie stan rzeczy.

Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Zasiłek rodzinny może być wypłacany najwcześniej od miesiąca po urodzeniu się dziecka do maksymalnie ostatniego miesiąca przed 18-stymi urodzinami dziecka.

Jaki jest czas oczekiwania na decyzję?

Termin oczekiwania na decyzje to ok. 6-12 miesięcy.

Informacje na temat norweskiego zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy (zwany także zasiłkiem dodatkowym), jest dodatkową formą wsparcia finansowego dla rodziny posiadającej małe dzieci (od 1 do 2 roku życia, a dokładniej od 13 do 23 miesiąca życia), które są z matką w domu bądź uczęszczają do prywatnego żłobka. Zasiłek opiekuńczy może być pobierany równocześnie z zasiłkiem rodzinnym.
Zasadnicza różnica (w porównaniu do zasiłku rodzinnego) w możliwości złożenia wniosku jest taka, że starając się o zasiłek opiekuńczy koniecznie trzeba pracować na terenie Norwegii nieprzerwanie od co najmniej pół roku. Najszybciej można złożyć wniosek w 12 miesiącu życia dziecka. O zasiłek ten można starać się maksymalnie do 3 miesięcy wstecz. Kwota zasiłku opiekuńczego to 6000 NOK/mies. wypłacane pod koniec każdego miesiąca. Pozostałe informacje takie jak w przypadku zasiłku rodzinnego.

 

Zgłoś się do nas!

Wyślemy Ci dokumenty niezbędne do rozliczenia.

Mamy wiele punktów w całej Polsce!

Znajdź najbliższy oddział w swojej okolicy i zgłoś się do nich.

tłumaczenia poznań

Zleć nam tłumaczenie.

Wypełnij formularz

Stworzyliśmy serwis Zamówienia online z myślą o naszych klientach. W prosty i łatwy sposób można wysłać zapytanie oraz złożyć zlecenie.

tłumacz poznań

Zostań naszym

Partnerem franczyzowym

Przekażemy Państwu szczegółowe dane dotyczące współpracy w sieci franczyzowej i wytłumaczymy, jak funkcjonuje profesjonalna agencja tłumaczeniowa...

Dane kontaktowe
Wybierz oddział najbliżej Ciebie

Agencjatlumaczen.pl
ul.Leszczynowa 90
80-175 Gdańsk

kom. +48 506 994 121
info@agencjatlumaczen.pl

Szybki kontakt
Wszystkie pola są wymagane